Modern Issues About Food (Grades 7-8)
Modern Issues About Food (Grades 7-8)

Modern Issues About Food (Grades 7-8)

Regular price $6.25 $0.00 Unit price per
In this unit, students explore contemporary issues regarding the food industry and what we should eat. Through the work with the unit texts, students extend their understanding of how to comprehend and analyze arguments, specifically focusing on how writers make claims and support those claims with relevant, credible, and sufficient evidence. The unit culminates in a task in which students explain the significant ideas these authors contribute to the debate about what we should eat.
  • Four informational texts
  • 4-6 weeks instruction
  • Explanation writing

        Share this Product